Türk firması poliüretan ihracatında liderliği hedefliyor

Poliüretan, Poliüretan Üretim, Poliüretan Satış, Poliüretan Köpük, Poliüretan Firması, Poliüretan Ür

Türk firması poliüretan ihracatında liderliği hedefliyor

Osa Poliüretan Kurucu Ortağı Orkun Ataman, poliüretan ürünlerinin birçok farklı alanda kullanıldığını ve sürekli talep gördüğünü, bu nedenle poliüretan ihracatının önümüzdeki yıllarda artacağını ifade etti.

Kimya sektörü, son yıllarda ihracatta önemli bir paya sahip olduğundan Türkiye ekonomisinin en dinamik sektörlerinden biri olarak kabul ediliyor. Avrupa başta olmak üzere Afrika'dan Güney Amerika'ya ve Uzakdoğu'ya kadar geniş bir coğrafyada ihracat yapan kimya sektörü, en çok ihracat yapan sektörler arasında yer alıyor.

Kimya sektöründe ihracatta en çok talep gören alt sektörlerden biri de poliüretan sektörü olarak dikkat çekiyor. Osa Poliüretan Kurucu Ortağı Orkun Ataman, poliüretan ihracatının önümüzdeki yıllarda yükseleceğine dair güçlü bir beklenti olduğunu belirtti.

Kimya İhracatı Artıyor

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, kimya sanayisinin ihracatı geçen ay, 2018'in aynı dönemine göre yüzde 17,4 artarak 1 milyar 830 milyon dolara ulaştı. Mart ayında da yükselişini sürdüren kimya sanayi, üst üste üçüncü defa en çok ihracat yapan ikinci sektör konumunda bulunuyor.

Kimya sektöründe en önemli alt sektörlerden biri olarak öne çıkan poliüretan, endüstride birçok farklı alanda kullanılan bir malzeme olarak bilinir. İnşaat, otomotiv, mobilya, beyaz eşya, ayakkabı sektörü gibi birçok farklı sektörde poliüretan ürünlerine olan talep sürekli artmaktadır.

"Poliüretan İhracatı Daha da Artacak"

Osa Poliüretan'ın kurucu ortağı Orkun Ataman, poliüretan sektörünün büyümeye devam edeceğini ve kimya sektöründe önemli bir alt sektör olmaya devam edeceğini belirtti. Ataman, "Kimya ürünleri, otomotiv, inşaat, beyaz eşya, mobilya ve ayakkabı sektörleri gibi birçok ana ve alt sektörde üretimin devamlılığı açısından kritik bir rol oynamaktadır. Poliüretan, bu sektörlerde en çok talep gören malzemelerden biridir. Poliüretan talebinin önümüzdeki yıllarda daha da artacağını öngörüyoruz," dedi.

Ataman ayrıca, "Osa Poliüretan olarak poliüretan sistemler ve üretim teknolojileri konusunda yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz ve yurtdışındaki müşterilerimizin taleplerine en iyi şekilde cevap vermek için çalışıyoruz. 20 ülkeye ihracat yapan bir firma olarak, Avrupa menşei firmalara rakip olmayı ve yüzde 100 milli sermaye ile dünya çapında ülkemizi temsil eden lider firma olmayı hedefliyoruz," ifadelerini kullandı.